Sprievodca výberom
Zaobstarať si na záhradu skleník nie je v dnešnej dobe nič zložité. Môžete si kúpiť už hotové konštrukcie, ktoré dáte dohromady za pár minút. Preč sú časy, keď stavba skleníka predstavovala niekoľkohodinovú akciu! Pokiaľ potrebujete poradiť s jeho výberom, potom sme radi, že si čítate tieto riadky!
Voľba vhodnej konštrukcie skleníku
U skleníku je jednou z najdôležitejších vecí jeho konštrukcia. V súčasnej dobe môžete vyberať hneď z niekoľkých materiálov, z ktorých sa skleníkové konštrukcie vyrábajú. Spoločne si o nich zmienime a predstavíme si ich pre a proti.
- oceľové konštrukcie
- hliníkové konštrukcie
- konštrukcie z žiarovo pozinkovaného plechu
Oceľová konštrukcia skleníku
Ako prvé si tu predstavíme konštrukcie, ktoré sú vyrobené z ocele. Oceľová konštrukcia je pomerne obľúbená a často sa objavuje na českých záhradkách.
Výhody:- vysoká stabilita
- pevnosť
- ľahká montáž
- horšie zasklievanie
- zložitá výmena rozbitej výplne
Hliníková konštrukcia skleníku
Skleníky s hliníkovou konštrukciou nezostávajú vôbec pozadu, ba skôr naopak. Aj tento materiál sa teší veľkej obľúbenosti, má však svoje pre a proti.
Výhody:- viac možností pre výplne
- rozumná obstarávacia cena
- ľahký materiál
- neodolá väčšiemu zaťaženiu
- problémom môže byť aj silnejší vietor
Konštrukcia z žiarovo pozinkovaného plechu
Ako posledné zmienime konštrukcie vyrobené z žiarovo pozinkovaného plechu, ktoré sú asi najrozšírenejšie. Tieto konštrukcie sú rovnako k dostatiu v najväčšom množstve, určite teda je z čoho vyberať.
Výhody:- odolá väčšiemu zaťaženiu
- rozumná obstarávacia cena
- dlhá životnosť
- náročnejšia montáž
Výber výplňového materiálu
Ďalšie kritérium pre výber skleníku je výplňový materiál. Máte na výber z dvoch možností:
- rozptylové skleníkové sklo
- komôrkový polykarbonát
Rozptylové skleníkové sklo
Rozptylové skleníkové sklo je najpoužívanejším materiálom. Výhodou je, že vplyvom teplôt nemení svoje fyzikálne ani chemické vlastnosti. Rozptylové sklo skvelo prepúšťa svetlo, takže ponúka pestovaným rastlinám výborné podmienky pre správny a bezproblémový rast.
- sklo môže byť z oboch strán hladké
- sklo môže byť z jednej strany hladké a z druhej strany zvrásnené
Komôrkový polykarbonát
Poslednou dobou je stále žiadanejší komôrkový polykarbonát, ktorý je oproti sklu veľmi ľahký a ďalšou výhodou je skutočnosť, že je ďaleko odolnejší voči poškodeniu. Ľahšie sa inštaluje do konštrukcie. Plusom komôrkového polykarbonátu je fakt, že vnútorný priestor skleníku ďaleko lepšie izoluje a rovnomerne rozptyľuje slnečné svetlo.
Akú vybrať veľkosť skleníku?
Akonáhle si urobíte predstavu, po akej konštrukcii skleníku a výplňovom materiáli siahnete, mali by ste si ujasniť, aký veľký skleník vlastne potrebujete. Zaobstaranie skleníku nie je otázkou pár stoviek, investícia sa môže vyšplhať až na niekoľko tisícoviek.
Preto si dobre premyslite, aký veľký skleník si zaobstaráte, aby ste sa neunáhlili a nekúpili si malý skleník, čo by ste postupom času ľutovali. Pokiaľ viete, že budete v skleníku pestovať iba malé množstvo zeleniny, prípadne v ňom budete mať letničky, vystačíte si so skleníkom s veľkosťou podlahy 3-8 m2. V prípade, že plánujete pestovať veľké množstvo zeleniny pre početnú rodinu, uvažujte nad skleníkom s veľkosťou podlahy kľudne až 12 m2.