Reproduktory akcia, lacné, výpredaj

Reproduktory, ponúkané za výpredajové ceny v najväčších slovenských internetových obchodoch, kúpite už od 11,78 EUR (najlacnejším produktom je Prenosný Bluetooth reproduktor Crater-1 B).
Zdroj:Heureka

Reproduktory s najvyššou zľavou

Zoznam produktov z kategórie reproduktory v akcii/výpredaji. Zoradené podľa výšky zľavy:

Sprievodca výberom

Reproduktory využijete nielen v prípade počúvania obľúbenej hudby, ale aj vtedy, ak si budete chcieť vychutnať film s priestorovým zvukom naozaj na maximum. Pre laika, ktorý sa v tejto oblasti nevyzná, môže byť súčasná ponuka na trhu mätúca. Ak si s výberom neviete rady, ste tu správne. V dnešnom článku vám poradíme, podľa čoho reproduktory vyberať a ako v širokej ponuke nájsť tie najlepšie.

Aktívne alebo pasívne reproduktory?

Hneď na začiatku si reproduktory môžeme rozdeliť na aktívne a pasívne. Aktívne reproduktory sú tie, ktoré v sebe obsahujú integrovaný zosilňovač, medzi pasíve zas radíme tie modely, ktoré v sebe zosilňovač nemajú. Aktívne reproduktory je potrebné napájať zo zdroja, ich výhodou je možnosť zaslať hudobný signál priamo do reproduktoru. Vďaka analógovým a digitálnym vstupom, prípadne s pomocou technológie Bluetooth či WiFi ich je možné prepojiť priamo s televízorom. Pasívne reproduktory ponúkajú kvalitnejšie a výkonnejšie meniče, ktoré zabrali miesto pre seba a neostal tak priestor pre zosilňovač, ktorý je teda v tomto prípade potrebné dodať externe. Je možné ich ďalej prepojiť s ďalšími reproduktormi.

Základné rozdelenie

Na trhu sa stretnete hneď s niekoľkými druhmi reproduktorov, ktoré sa líšia predovšetkým svojou konštrukciou. Záleží teda len na vás, ktorý typ reproduktoru hľadáte a ktorému dáte prednosť. Reproduktory si môžeme rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

  • stĺpové reproduktory
  • regálové reproduktory
  • prenosné reproduktory
  • stredové reproduktory
  • subwoofery
  • sústavy

Stĺpové reproduktory

Stĺpové reproduktory určite spoznáte na prvý pohľad - sú vysoké a pomerne náročné na priestor, ktorý pre seba nárokujú. Ich súčasťou je hneď niekoľko meničov ako pre nízke, tak aj pre vysoké či stredové tóny, vďaka čomu vám môžu ponúknuť vysoký frekvenčný rozsah. Stĺpové reproduktory vďaka svojim vlastnostiam dobre vykreslujú nízke basy aj vysoké tóny, počúvanie s nimi je tak čistý aj za predpokladu, že si hudbu pustíte dosť nahlas. Dokážu ozvučiť aj väčšiu miestnosť.

Regálové reproduktory

Regálové reproduktory sú priestorovo menšie, vyjdu aj cenovo lacnejšie, na druhú stranu je ale ich menšia veľkosť nevýhodou - pretože majú menšiu konštrukciu, ich schopnosť reprodukovať zvlášť hlboké basy je značne limitovaná, čo sa môže odraziť na kvalite celkového zvuku a počúvania. Pokiaľ patríte medzi náročnejších používateľov, a ak si chcete obstarať regálové reproduktory, odporúčame vám prikúpiť k nim ešte subwoofer, ktorý vykompenzuje nedostatok bás.

Prenosné reproduktory

Prenosné reproduktory sú v poslednej dobe stále obľúbenejšie, predovšetkým z toho dôvodu, že vás vďaka absencií kábla, ktorý by bolo potrebné zasunúť do zásuvky, nijak neobmedzujú a vy si ich so sebou môžete vziať prakticky kdekoľvek. Ich súčasťou sú nabíjacie batérie, ktoré u základných - lacnejších - modelov vydržia niekoľko hodín, u tých drahších môžete počítať s výdržou až 20 hodín. Čo sa týka prenosných reproduktorov, rozhodne je z čoho vyberať - či už z hľadiska výkonu, tak aj čo sa týka designu. Niektoré modely sú dokonca vodeodolné, takže im prípadný dážď alebo styk s vodou výrazne neublíži.

Stredové reproduktory

Stredové reproduktory sa líšia predovšetkým v tom, že sa zapájajú samostatne - jednotlivo. Oproti stĺpovým alebo regálovým reproduktorom je to rozdiel viditeľný na prvý pohľad, prvé dva zmienené typy sa totiž používajú po dvojiciach. Stredové reproduktory majú veľmi často podobu sounbarov, čo sú zariadenia s nízkou a širokou konštrukciou, ktoré sa umiestňujú pod alebo nad televízor. Stredové reproduktory vám môžu ponúknuť vysokofrekvenčný rozsah a v prípade, ak ich doplníte o dvojicu stĺpových alebo regálových reproduktorov, získate naozaj kvalitné počúvanie s priestorovým efektom a ešte väčšou hĺbku zvuku.

Subwoofery

Subwoofery predstavujú špeciálnu kategóriu, jedná sa o zariadenie, ktoré je určené primárne pre reprodukciu veľmi nízkych frekvencií - nízkych bás. Spravidla sa používajú spoločne s regálovými reproduktormi, ktoré u nich dopĺňajú a zaisťujú práve nízke basy, ktoré regálovým reproduktorom chýbajú.

Sústavy

Ako posledné zmienime sústavy, ktoré sa môžu skladať zo subwooferu a regálových reproduktorov - to je najčastejšia varianta, s ktorou sa môžete na súčasnom trhu stretnúť. Vyberať môžete z konfigurácií 2.1, 4.1, 5.1 a 7.1. Aby sme vám vysvetlili, čo dané čísla znamenajú: prvé číslo určuje počet regálových reproduktorov, ktoré slúžia pre stredné a vysoké tóny. Druhé číslo následne udáva počet subwooferov, ktoré sa používajú pre nízke zvuky čiže basy. Najčastejšou alternatívou je konfigurácia 2.1 a 5.1, záleží ale na vás, pre ktorú variantu sa rozhodnete.

Ktoré parametre sledovať?

Teraz už viete, že sa reproduktory všeobecne delia na pasívne a aktívne. Rovnako tak už máte predstavu o jednotlivých typoch, medzi ktorými môžete v súčasnej dobe na trhu s elektronikou vyberať. Teraz sa teda spoločne môžeme presunúť k ďalšiemu kroku a tým je predstavenie si základných parametrov, ktoré by ste mali pri výbere nových reproduktorov sledovať. Dôležité sú nielen technické parametre, ale aj ďalšie kritériá, ktoré určite odporúčame nepodceňovať.

Pri výbere reproduktorov venujte pozornosť:
  • výkonu
  • citlivosti
  • impedancii
  • frekvenčnému rozsahu
  • veľkosti
  • hmotnosti
  • konektivite
  • napájaniu/dobíjaniu

Prvé štyri zmienené parametre patria medzi tie technické, tým sa určite venujte pozorne, ak chcete pre seba vybrať len to najlepšie a nezaobstarať si domov mačku vo vreci. Aj ďalšie kritéria sú samozrejme dôležité, preto ich sledujte ako celok.

Výkon

U reproduktoroch sa stretnete s údajom RMS, ktorý vám určuje, aký veľký výkon je možné do daného modelu priviesť, bez toho aby v priebehu prevádzky došlo k poškodeniu. Je nutné dodať, že RMS výkon je spravidla polovica maximálneho možného výkonu, ktorý môže konkrétny reproduktor dosiahnuť. Štandardným výkonom je 20 W až 200 W, pre naozaj náročných sú na trhu ešte výkonnejšie kúsky.

Citlivosť

Druhým technickým parametrom je citlivosť, ktorá udáva, ako hlasno reproduktor zahrá na 1 W výkonu. V tomto prípade zmienime, že výškové reproduktory mávajú spravidla vyššiu citlivosť než tie basové, na druhú stranu ale podotkneme, že do nich nejde zaslať nižší výkon.

Impedancia

Pre niekoho možno neznáme slovíčko impedancia prestavuje údaj o tom, aké množstvo elektriny je potrebné, aby reproduktor podal maximálny možný výkon. V tomto prípade platí jednoduchá mierka: čím nižšia hodnota impedancie, tým lepšie elektrika skrz reproduktor prúdi..

Frekvenčný rozsah

Aj frekvenčný rozsah je veľmi dôležitým parametrom, ktorý vás informuje o tom, aké frekvenčné rozmedzie dokáže vami vybraný reproduktor reprodukovať. Bežne sa stretnete s frekvenčným rozsahom od 6 do 10 dB.

Veľkosť

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že veľkosť je skôr otázkou našich preferencií a že na rozmeroch asi ani toľko nezáleží. Pravda je ale taká, že aj veľkosť reproduktoru môže z časti ovplyvniť kvalitu zvuku, preto aj rozmerom určite venujte pozornosť. Všeobecne platí, že čím väčší - teda rozmernejší - daný reproduktor je, tým dokáže hrať hlasnejšie. Prečo? Je to jednoduché: čím väčšie rozmery, tým viac priestoru pre umiestnenie výkonnejšieho meniča a zároveň tým viac priestoru k prehĺbeniu basovej zložky.

Hmotnosť

Hmotnosť sledujte zvlášť v prípade, ak viete, že vybrané reproduktory umiestnite napríklad na poličku nad televíziu - bolo by určite nemilé, pokiaľ by polička neuniesla ťažobu zariadenia a to sa potom spoločne s poličkou nečakane zrútilo na zem, čo myslíte?

Konektivita

Konektivitu neriešite v prípade, ak si obstarávate domáci reproduktor, ktorý je potrebný pripojiť do siete a zdroj následne len zapojiť skrz jack konektor buď priamo do reproduktorov, alebo do zosilňovača. O konektivitu sa zaujímate v prípade, ak vyberáte prenosný reproduktor, pretože tam už hrá dôležitú rolu. Väčšina prenosných modelov využíva k bezdrôtovému prenosu technológiu Bluetooth, niektoré môžu ponúknuť o niečo jednoduchšie párovanie pomocou technológie NFC. Stretnúť sa môžete aj s USB konektormi, s ktorých pomocou je možné pripojiť USB disk s hudbou. Na trhu sú aj také reproduktory, ktoré vám umožňuj naladiť rádiové vlny alebo disponujú čítačkou pamäťových kariet.

Napájanie/dobíjanie

Čo sa napájania/dobíjania týka, záleží na konkrétnom modeli reproduktoru. Domáce reproduktory majú nabíjanie vyriešené jednoducho - vzhľadom k tomu, že sa zapájajú do siete, sú tak večne pripojené ku zdroju a vy tak nič riešiť nemusíte. U prenosných reproduktorov sa najčastejšie stretnete s nabíjaním/dobíjaním prostredníctvom microUSB konektora.

Reproduktory najlacnejšie, zľava, akcia, výpredaj