Sprievodca výberom
Freestyle kolobežky sú určené pre uskutočňovanie najrôznejších trikov, či už v špeciálnych parkoch, alebo kdekoľvek inde, kde sú k tomu vhodné podmienky. Poznávacím znamením kolobežiek na freestyle je ľahký rám a menšie kolieska. Ich konštrukcia je prispôsobená veľkej záťaži.
Klasická kolobežka vs freestyle kolobežka: aké sú rozdiely?
Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že freestyle kolobežky sú v podstate tie klasické, na ktorých vídame jazdiť deti bežne po ulici. Pravda je ale taká, že sa jedná o dva odlišné typy kolobežiek. Zatiaľčo tie klasické sú určené na jazdu, freestyle slúžia k uskutočňovaniu trikov, ku skákaniu apod.
Nenechajte sa zlákať nízkou cenou
Výber freestyle kolobežky rozhodne nie je radno unáhliť. Mali by ste si uvedomiť, že pokiaľ kolobežku skutočne využijete na to, na čo je primárne určená (teda ku skokom, trikom atď.), tak kolobežku vystavíte naozaj veľkej záťaži. Pri klasickej jazde kolobežku zaťažujete svojou váhou, pri uskutočňovaní najrôznejších trikov alebo pri skákaní sa ale záťaž môže strojnásobiť - preto je potrebné brať v úvahu, že sú všetky komponenty veľmi namáhané a z toho dôvodu sa nevyplatí obstarávať lacné kolobežky, ktoré síce lákajú nízkou cenou, ale neponúkajú ktovieakú kvalitu a po krátkej dobe vplyvom záťaže odídu.
Aký zvoliť u kolobežiek na skákanie materiál rámu?
Dôležitým faktorom je u kolobežiek na skákanie materiál, z ktorého je vyrobený rám. Stretnúť sa môžete s niekoľkými variantami: oceľ, dural a karbón. Pokiaľ ide o oceľ, získate pevnú a dostatočne odolnú konštrukciu, avšak pozor na jeden nešvár a tým je hmotnosť. Rámy vyrobené z ocele bývajú ťažšie, čo by pre niekoho mohlo byť nežiadúce. Ďalším druhom materiálu je dural, ktorý sa svojimi vlastnosťami v mnohom verne podobá oceli. Líši sa od nej akurát tým, že je podstatne ľahší. Do tretice všetkého dobrého zmienime konštrukcie vyrobené z karbónu. S tými sa stretnete predovšetkým u profesionálnych a závodných kolobežkách na freestyle, jeho najväčšou výhodou je naozaj nízka hmotnosť. Nevýhodou je naopak trochu vyššia obstarávacia cena.
Aké kritéria pri výbere sledovať?
Pokiaľ sa rozhodnete pre obstaranie freestyle kolobežky, odporúčame venovať pozornosť nasledujúcim kritériám:
- výška kolobežky
- riadidlá
- kolieska
- doska
Možno najdôležitejším faktorom je výška. Pri kolobežke na freestyle je potrebné, aby sa jazdec pri jazde nepohodlne nehrbil, zároveň by ale nemal mať napnuté ruky. Pokiaľ ide o riadidlá, tým je potrebné venovať pozornosť aj z estetického, ale aj z praktického hľadiska. Dôležitá je ich výška, avšak pozornosť venujete aj ich tvaru. Tvary riadidiel sa delia na „T“ a „Y“. Rozdiely nájdete aj medzi materiálmi, z ktorých sú riadidlá vyrobené. Oceľové riadidlá sú pevnejšie, na druhú stranu ale ťažšie a lacnejšie. Hliníkové riadidlá sú ľahké, zato toho menej vydržia a cenovo vyjdu drahšie.
Zabudnúť nesmieme na kolieská, o ktorých sme sa už na začiatku článku zmienili, že sú u freestyle kolobežiek spravidla menšie. Platí tu jednoduchá mierka: čím väčšie koliesko, tým rýchlejšie kolobežka pôjde a zároveň o to lepšie dokáže prekonať prekážky. Štandardná veľkosť koliesok u kolobežiek na skákanie je 110 mm. Posledným dôležitým kritériom je doska kolobežky. Dosky sa líšia nielen dĺžkou, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 45-58 cm, ale aj šírkou pohybujúcou sa v rozpätí 10-13 cm. Pri výbere dosky môžete použiť jednoduché vodítko: doska by mala byť úmerná veľkosti topánok.