Sprievodca výberom
Rotoped je skvelým pomocníkom, keď vám pohyb nie je cudzí, ale z nejakého dôvodu nemôžete napríklad behať. Jazdou na rotopede toľko nezaťažujete kĺby, ale napriek tomu posilňujete spodnú polovicu tela. Výhodou je, že popri tom môžete sledovať obľúbené relácie v televízií a spojiť tak príjemné s užitočným. Chcete poradiť s výberom rotopedu?
Podľa čoho rotoped vyberať
Výber rotopedu ovplyvňuje hneď niekoľko kritérií. Je logické, že iný model bude vyhovovať žene vážiacej napríklad 70 kilogramov a iný zase mužovi, ktorý váži 100 kilogramov. Pri výbere toho správneho rotopedu je preto potrebné zohľadniť nielen používateľa, ktorý ho bude najviac využívať, ale aj ďalšie dôležité kritéria:
- typ rotopedu
- konštrukcia
- sedlo
- riadidlá
- brzdy
- pedále
- záťažové koleso
- funkcie a príslušenstvo
Ako vidíte, je toho pomerne veľa, čo je potrebné sledovať. Aby ste vybrali naozaj správne a domov si zaobstarali dokonale vyhovujúci stroj, radíme žiadne z týchto kritérií nepodceňovať. Jedine vtedy, keď sa budete snažiť sústrediť na každý dôležitý bod, dokážete vybrať správne. A za vašu snahu budete náležite odmenení!
Typ rotopedu
Rotopedy sa všeobecne delia na dva základné typy:
- manuálne ovládané rotopedy
- počítačom riadený ergometer
Manuálne riadené rotopedy
Tieto rotopedy sú lacnejšie, ľahšie sa ovládajú a zároveň používateľovi ponúkajú omnoho menej funkcií. Sú to rotopedy určené pre pohodlné domáce použitie, hlavným poznávacím znakom je manuálne ovládanie záťaže.
Odporúčame pre nenáročných používateľov, ktorí si chcú pomocou rotopedu posilniť spodnú polovicu tela, ale neočakávajú najvyspelejšie funkcie.
Počítačom riadený ergometer
Tieto zariadenia sú logicky drahšie, vyššiu obstarávaciu cenu ale dokážu kompenzovať veľmi pohodlným ovládaním a najnovšou technológiou. Hlavným poznávacím znakom je elektronické ovládanie záťaže, čo je ďaleko plynulejšie. Ponúka aj možnosť niekoľkých nastaviteľných režimov.
Odporúčame pre náročnejších používateľov, ktorí očakávajú vyspelé funkcie a pohodlné ovládanie.
Konštrukcia
Ako ďalšie sa zamerajte na konštrukciu rotopedu. Voľba odpovedajúcej konštrukcie je dôležitá predovšetkým kvôli vašej hmotnosti. Všeobecne platí jednoduchá mierka: čím viac človek váži, tým masívnejšiu konštrukciu potrebuje. U každého rotopedu vždy nájdete údaj o maximálnom zaťažení, odporúčame ponechať si rezervu aspoň 10 kg. Pamätajte, že čím masívnejšou a robustnejšou konštrukciou daný rotoped disponuje, tým stabilnejšiu jazdu vám môže zaručiť.
ODPORÚČANIE:
Pokiaľ vyberáte rotoped, na ktorom sa budete striedať s partnerom, vyberajte konkrétny model podľa váhy muža.
Sedlo
Ak plánujete na rotopede cvičiť naozaj poctivo a pravidelne, tak sa určite chcete vyhnúť bolestivo natiahnutému pozadiu, že áno? Preto si dajte pozor pri výbere sedla, ktoré udáva kvalitu a komfort sedenia. Ak stavíte na nekvalitné a príliš tvrdé sedlo, môžete si byť istí, že vás veľmi skoro začne bolieť zadok a jazda na rotopede sa premení na nepohodlnú nočnú moru - a práve nepohodlnosť sedla a následné natiahnutie zadku je jedným z veľmi častých dôvodov, prečo rotopedy končia odložené niekde v komore alebo na povale.
ODPORÚČANIE:
Vyberajte ergonomicky tvarované sedlo, ideálne vyrobené z gélového materiálu, ktoré vám zaistí komfort pri jazde a zároveň dokáže oddialiť pocit únavy.
Riadidlá
U riadidiel je dôležitá možnosť ich ľubovolného polohovania. To znamená, že si riadidlá na rotopede budete môcť dokonalo prispôsobiť svojim potrebám a zaistíte si tak optimálne držanie tela, ktoré predíde bolestiam chrbtice a jej neprirodzenému kriveniu.
Brzdy
Mysleli ste si, že pri rotopede brzdy nehrajú žiadnu rolu? Alebo že snáď pri tom stroji ani žiadne brzdy byť nemusia? Omyl! Aj rotoped musí mať brzdy, ktoré sa delia na tri základné typy:
- čelusťová brzda
- najlacnejší typ, jednoduchá na ovládanie, bohužiaľ veľmi hlučná
- magnetická brzda
- veľmi častá voľba, tichý a pravidelný chod, nevýhodou je vyššia cena
- indukčný brzdný systém
- najdrahšie a zároveň najkvalitnejšie brzdy, pravidelný a tichý chod
Pedále
Pedále vám môžu výrazne uľahčiť jazdu na rotopede, preto aj im venujte dostatok pozornosti. Pedále môžu byť buď plastové, alebo kovové, tie plastové sú logicky menej odolné, zato sú veľmi ľahké. Kovové pedále majú vyššiu hmotnosť, tá je ale kompenzovaná vyššou životnosťou aj odolnosťou.
ODPORÚČANIE:
Pri pedáloch určite dbajte na protišmykovú úpravu, ktorá sa postará o to, že vám topánka nebude po pedáli nepohodlne šmýkať, súčasťou môžu byť aj pásky na zachytenie topánok, vďaka ktorým sa budete môcť viac oprieť do šliapania a zapojíte ak do hry viac svalových skupín.
Záťažové koleso
U záťažového kolesa môžeme odporučiť jediné: čím ťažšie, tým lepšie. Zároveň ale dodáme, že by ste jeho hmotnosť mali vyberať s ohľadom na vaše možnosti - pokiaľ by ste si vybrali príliš vysokú hmotnosť, jazda na rotopede by pre vás bola nepohodlná a predovšetkým by ste sa veľmi rýchlo unavili. Štandardom je hmotnosť pohybujúca sa v rozmedzí od 4 do 10 kg, ľahšie záťažové kolesá si určite nezaobstarávajte.
Funkcie a príslušenstvo
Ako čerešničku na záver si nechávame funkcie a príslušenstvo. Tu už zohraje rolu vaše očakávanie a nároky na konkrétny rotoped. Je len na vás, či investujete do modelu, ktorý bude umožňovať napríklad snímanie tepovej frekvencie - ocenia predovšetkým používatelia, ktorí chcú pomocou rotopedu zhodiť nejaké nechcené kilo. Moderné rotopedy majú praktický displej.