Stany podľa výrobcu:
Stany Brother Stany Calter Stany Coleman Stany Ferrino Stany Husky Stany Loap Stany Rulyt Stany Spokey Stany Trimm Stany YateSprievodca výberom
So stanom môžete vyraziť do prírody, môžete v ňom stanovať na záhrade alebo zdolať extrémne podmienky. Dôležité je vybrať si správne, pretože si vyberáte prístrešok, ktorý vám poskytne dočasné zázemie. Poradíme vám s výberom toho najlepšieho stanu!
Rozdelenie podľa typu
Základné rozdelenie stanov je nasledujúce:- rodinné stany
- turistické stany
- expedičné stany
Rodinné stany
Rodinné stany sú ideálne na výlety s rodinou, disponujú väčším úložným priestorom a celkovo sú pomerne priestorné, niektoré modely majú aj oddelené spálne. Nevýhodou je ich horšia skladnosť.
Turistické stany
Turistické stany nie sú určené iba na turistiku, vyraziť s nimi môžete prakticky kdekoľvek. Určite oceníte ich jednoduchú skladnosť. Je možné ich vybrať podľa veľkosti.
Expedičné stany
Expedičné stany sú čerešničkou na torte, jedná sa o stany, s ktorými môžete vyraziť aj do extrémnych podmienok. Tieto stany sú najodolnejšie na trhu.
Rozdelenie podľa tvaru
Ďalej sa stany delia podľa tvaru:- áčkové stany
- tunelové stany
- kopulovité stany
- geodetické stany
Áčkové stany
Stany v tvare písmena A sú takou klasikou, bohužiaľ v súčasnej dobe tento tvar stanov nie je tak bežný, ako býval v minulosti. U áčkového stanu sa strecha podopierala dvomi a viacerými tyčami a stan sa napínal pomocou laniek a kolíkov. V dnešnej dobe sa od týchto stanov upúšťa.
Tunelové stany
Tunelové stany majú svojich priaznivcov aj odporcov. Kto týmto stanom fandí, ten si chváli, že dokážu šikovne využiť ponúkaný priestor. Odporcovia stanov v tvare tunela naopak namietajú, že sú málo stabilné, pretože nie sú samonosné. Tunelové stany je potrebné ukotviť pomocou napínacích laniek.
Kopulovité stany
Kopulovité stany sú najčastejšou a najbežnejšou variantou, ich konštrukciu tvoria dva ohybné prúty, ktoré spoločne tvoria uhlopriečku medzi rohmi a uprostred sa prekrížia. Výhodou stanu v tvare kopule je vysoká stabilita, ktorá je daná práve už zmienenými ohybnými prútmi. Ďalšie veľké plus je pomerne rýchle skladanie/rozkladanie a skutočnosť, že sa vďaka čiastočne až úplnej samonostnosti nemusia dodatočne kotviť a napínať.
Geodetické stany
Geodetické stany majú rovnako kopulovitý tvar, môže sa ale pýšiť ďaleko vyššou stabilitou. Vďaka tomu, že sú geodetické stany naozaj veľmi stabilné, dokážu hravo odolať aj najsilnejšiemu vetru. Konštrukciu opäť tvoria prúty, ktoré sa ale v tomto prípade krížia v dvoch a viacerých bodoch.
Pre koľko osôb stan vyberáte?
Dôležitou otázkou je, koľko ľudí bude vo vami vybranom stane spať. Podľa toho totiž vyberajte jeho veľkosť - veľkosť stanu určuje nielen počet miest na spanie, ale aj kapacitu úložného priestoru pre veci, ktoré budete mať so sebou.
Nižšie uvádzame orientačné minimálne rozmery ložnej plochy stanu v závislosti na počte osôb:Počet osôb v stane | Minimálna vnútorná šírka |
Stan pre 1 osobu | 55 – 60 cm |
Stan pre 2 osoby | 110 – 120 cm |
Stan pre 3 osoby | 165 – 180 cm |
Stan pre 4 osoby | 220 – 240 cm |
Stan pre 5 osôb | 275 – 300 cm |
Počet plášťov
Pri výbere stanu je dobré si rozmyslieť, či si zaobstaráte stan jednoplášťový alebo dvojplášťový. Jednoplašťové stany sú logicky lacnejšie, pretože majú len jeden vonkajší materiál. Ten je odolný voči vode a mal by vás udržať v suchu. Dvojplášťové stany sú prísľubom vyššej investície, ktorá je ale kompenzovaná tým, že stan disponuje vonkajším stanom a vnútorným stanom, takže dokáže ďaleko lepšie odvádzať vlhkosť. Ďalšou výhodou je výborná cirkulácia vzduchu.
Ďalšie kritéria pre výber stanu
Máme pre vás ešte niekoľko ďalších užitočných vodítok, ktorými sa pri výbere stanu môžete riadiť. Určite vám prídu vhod a s ich pomocou vyberiete správne.
Rýchlosť zloženia/rozloženia
Určite nám dáte za pravdu, že nikto nechce stráviť dlhé hodiny stavaním stanu. Ideálny stan je ten, ktorý jednoducho zložíte a následne ho zase rovnako jednoducho rozložíte. Moderné stany sú navrhnuté tak, aby ich náročnosť zostavenia/rozloženia bola čo možno najnižšia a postavenie stanu vám nezabralo viac ako pár minút.
Vodeodolnosť
Nikto nechce v stane premoknúť na kosť, na tom sa určite zhodneme. Preto pri výbere venujte pozornosť aj vodeodolnosti vami vybraného stanu. Pokiaľ hľadáte stan na rodinné výlety alebo turistické výšľapy, vystačíte si s modelom, ktorého vodeodolnosť bude mať cca 3000 mm vodného stĺpca. Naopak kto hľadá stan do náročnejších podmienok, ako napríklad na hory, mal by sa popozerať po stanoch, ktorých vodný stĺpec bude mať 5000 mm a viac.
Hmotnosť
Pokiaľ viete, že so stanom budete zdolávať dlhé trasy a že ho napríklad ponesiete v ruksaku, tak by vás určite mala zaujímať aj jeho celková hmotnosť. Rozhodne ale neplatí, že by ste mali uprednostňovať nízku hmotnosť na úkor kvality stanu - to by sa vám mohlo vymstiť. Kvalitné stany určené pre dve osoby majú hmotnosť cca 2,5 kilogramu, stany pre tri osoby cca 3,5 kilogramu, rodinné stany pre 4 a viac osôb môžu vážiť až 7 kilogramov.
Úložné priestory
Kto sa chystá s rodinou na dovolenku pod stan, mal by dobre zvážiť, koľko úložného priestoru bude potrebovať. Na trhu sú stany, ktoré majú rôzny počet vnútorných priestorov, niektoré majú aj predsiene, ktoré je možné využiť napríklad na varenie alebo na skladovanie batožiny. Stany sa líšia aj počtom vchodov, čo je už taká čerešnička na torte.