Mixéry podľa výrobcu:
Mixéry Beko Mixéry Bosch Mixéry Braun Mixéry Camry Mixéry Catler Mixéry Concept Mixéry Delimano Mixéry Electrolux Mixéry ETA Mixéry G21 Mixéry Gallet Mixéry Gorenje Mixéry Hyundai Mixéry JATA Mixéry Kenwood Mixéry KitchenAid Mixéry Nature7 Mixéry Philips Mixéry Scarlett Mixéry Sencor Mixéry Steba Mixéry Tefal Mixéry ZelmerSprievodca výberom
Bez poriadneho mixéra sa doma jednoducho nezaobídete. Využijete ho pri príprave pokrmov, omáčok aj čerstvých smoothie. Ako si ale v pestrej ponuke vybrať správne? Možno aj vás rozmanitosť mixérov na trhu uvádza do rozpakov a nie ste si istí správnym výberom. Pýtate sa, či má cenu investovať viac peňazí, alebo či postačí lacnejší kúsok? Zaujíma vás, na čo sa máte pri výbere zamerať? Mätú vás rozdiely medzi jednotlivými typmi mixérov? Nezúfajte! S výberom toho správneho vám v dnešnom článku radi pomôžeme!
Zamyslite sa, čo od mixéra očakávate
Skôr než sa vrhnete do sveta mixérov a začnete medzi nimi horlivo vyberať ten pravý, zamyslite sa nad tým, čo od daného mixéra vlastne očakávate. Dôležité je predovšetkým rozhodnutie, čo budete s mixérom najčastejšie mixovať a na čo ho budete používať. Popremýšľajte, či s ním budete chcieť spracovávať aj tvrdšie plody ako napríklad orechy či semienka. A s akou frekvenciou ho budete používať? Zamyslieť by ste sa rovnako mali aj nad tým, koľko priestoru máte pre jeho skladovanie a v neposlednom rade si ujasnite, koľko chcete do obstarania spotrebiča investovať.
Základné rozdelenie
Na trhu sa stretnete hneď s niekoľkými typmi mixérov, takže sa nie je čomu čudovať, pokiaľ vás ich pestrá ponuka spočiatku trochu zmätie. Mixéry si môžeme všeobecne rozdeliť na niekoľko základných typov:
- stolné mixéry
- ručné mixéry
- tyčové mixéry
- smoothie mixéry
- nutričné mixéry
- sekáčiky a drviče
Ako vidíte, druhov mixérov je hneď niekoľko, takže určite je z čoho vyberať. Každý typ mixéru sa hodí pre trochu iné účely, môžu vám ponúknuť iné funkcie aj výhody. Ničomu teda neuškodíme, pokiaľ si jednotlivé typy teraz spoločne trochu bližšie predstavíme.
Stolné mixéry
Stolné mixéry predstavujú jeden z najobľúbenejších a rovnako najvyhľadávanejších kúskov na trhu. Jedná sa o šikovných multifunkčných pomocníkov, s ktorými je práca v kuchyni podstatne jednoduchšia. Stolné mixéry nájdu využitie v každej domácnosti, ponúkajú hneď niekoľko možností pre použitie a často sa pýšia najrôznejším príslušenstvom, ktoré určite nie je k zahodeniu. V závislosti na cene od nich môžete očakávať aj niečo naviac - napríklad digitálny displej alebo automatické vypínanie. Niektoré stolné mixéry vám ponúknu 3 rýchlostné stupne, tie lepšie ich môžu mať pokojne až 16 - tu si ale dovolíme zmieniť, že nie vždy platí mierka: čím viac rýchlostí, tým výkonnejší mixér. Tak si na to dajte pozor a nenechajte sa opiť rožkom.
Výhody:- silný motor
- prispôsobené pre časté a dlhé mixovanie
- nehrozí prehriatie
- mnoho možností pre využitie
- dajú sa zaobstarať v rozmanitej cenovej relácií
- rozmerovo väčšie
- náročnejšie na skladovanie
- môžu mať vyššiu hmotnosť
Ručné mixéry
Ručné mixéry čiže ručné šľahače sú ďalším obľúbeným prvkom, s ktorým sa stretneme snáď v každej domácnosti. Ich primárnou funkciou je šľahanie, vo väčšine prípadov sa ale stretnete aj s prítomnosťou hákov, ktoré sú určené na miesenie cesta - u niektorých mixérov býva ich súčasťou aj nadstavec na mixovanie. Ručné mixéry tvorí rukoväť s ovládačom so vsadenými šľahacími metličkami. Všeobecne platí, že funkcie ručného mixéra sa odvíjajú od jeho príslušenstva, takže záleží vždy na konkrétnom modeli, koľko možností využitia vám vzhľadom k príslušenstvu dokáže ponúknuť.
Výhody:- ľahké použitie
- spravidla sú jeho súčasťou metličky a miesiace háky (niekedy aj nadstavec na mixovanie)
- niektoré modely sú k dispozícií s miskou a držiakom
- priateľská obstarávacia cena
- veľký výber na trhu
- využitie závislé na príslušenstve
- menší výkon
- pri dlhšej prevádzke sa môžu prehrievať
Tyčové mixéry
Asi najpohodlnejšou variantou sú tyčové mixéry, pre ktoré nájde využitie snáď každý z nás. Jedná sa o jednoduché prístroje do ruky, ktoré tvorí rukoväť s ovládačom a mixovacou hlavicou. Prístroj uvediete do chodu len v prípade, ak stlačíte vypínač. Nie sú vhodné pre dlhšiu prácu a spravidla nedisponujú ktovieakým výkonom. Niektoré modely sú plastové, tie cenovo drahšie zas môžu ponúknuť kovové telo a tým pádom aj dlhšiu životnosť. U niektorých tyčových mixérov sa stretnete s odnímateľnou mixovacou hlavicou, iné ju majú pevne prirobenú, o čo zložitejšia môže byť ich údržba.
Výhody:- ľahká manipulácia
- pohodlné použitie
- dobrá skladovateľnosť
- veľký výber na trhu
- nie sú určené pre dlhé mixovanie
- niektoré modely neponúkajú odnímateľnú mixovaciu hlavicu (zložitejšie sa čistia)
Smoothie mixéry
Ďalšou kategóriou sú smoothie mixéry, ktorú sú – ako už ich názov napovedá – určené pre rýchlu a pohodlnú prípravu stále obľúbenejšieho smoothie. Smoothie je čerstvý nápoj, ktorý si môžete pripraviť z ovocia či zeleniny alebo ich kombinácie – a stále viac ľudí im prichádza na chuť, čo znamená, že rastie záujem aj o šikovné smoothie mixéry. Súčasťou smoothie mixéru sú vo väčšine prípadov praktické mixovacie nádoby s vekom, ktoré si môžete brať pohodlne kdekoľvek so sebou.
Výhody:- široká ponuka produktov na trhu
- rozmanitá cenová relácia
- ľahké použitie
- veľmi jednoduché ovládanie
- nenáročná údržba
- niektoré modely neponúkajú dostatočný výkon
- určené pre výrobu smoothie
Nutričné mixéry
Nutričné mixéry na prvý pohľad verne pripomínajú vyššie zmienené smoothie mixéry, takže sa nie je čomu čudovať, že si ich väčšina ľudí mýli, alebo si dokonca myslia, že sa jedná o rovnaký mixér. O nutričných mixéroch môžeme povedať, že sa jedná o výkonnejšiu variantu smoothie mixéru, ktorá je určená aj pre spracovanie semienok a tvrdých jadier. Sú skvelou voľbou pre tých, ktorí žijú zdravo. Od smoothie mixérov sa líšia aj spôsobom mixovania.
Výhody:- vyšší výkon
- poradí si aj s tvrdšími surovinami
- jednoduché použitie
- nenáročná údržba
- výber na trhu nie je až tak pestrý
- vyššia obstarávacia cena
Sekáčiky a drviče
Poslednou kategóriou mixérov sú sekáčiky a drviče. Sekáčiky sú určené predovšetkým na sekanie potravín, ako už napovedá ich názov. Drviče slúžia k drveniu potravín – predovšetkým drveniu ľadu. Disponujú silnými a výkonnými nožmi, vďaka ktorým si hravo poradia aj s tvrdšími surovinami, ktoré by mohli byť pre bežný mixér prekážkou.
Výhody:- silné a kvalitné nože
- dobrý výkon
- možnosť nasekať potraviny na drobno (cibuľa, bylinky, ovocie, zelenina…)
- poradí si aj s tvrdšími plodmi
- obmedzené možnosti pre použití
Dôležité parametre pre správny výber
Akonáhle budete mať jasno v tom, ktorý typ mixéra hľadáte, môžete sa zamerať na ďalšie dôležité parametre, ktoré pri výbere mixéra určite neodporúčame podceniť. U mixéroch je potrebné sledovať nasledujúce údaje:
- príkon
- hlučnosť
- počet otáčok
- funkcie
- materiál
- rozmery/hmotnosť
- prívodný kábel
Ako vidíte, je toho ešte dosť, čomu by ste mali v ideálnom prípade venovať pozornosť. Len v prípade, ak sa starostlivo zameriate na všetky parametre, dokážete vybrať ten najlepší a pre vás najvhodnejší prístroj. Preto sa neunáhlite a vyberajte s rozumom, zvlášť v tom prípade, ak sa rozhodnete investovať do mixéra väčšie peniaze – vtedy by sa vám unáhlený nákup nemusel vyplatiť a svoje rozhodnutie by ste tak mohli čoskoro ľutovať.
Príkon
Asi najdôležitejším parametrom vôbec je príkon motora. Zatiaľčo niektoré mixéry vám môžu ponúknuť príkon len niekoľko desiatok wattov, iné sa môžu pýšiť výkonom s hodnotou až 2 200 W. Platí tu jednoduchá mierka, ktorú by ste si mali zapamätať: čím väčší príkon, tým výkonnejší mixér. A zároveň drahší, musíme podotknúť. Čo sa týka príkonu, dosť záleží na tom, čo od daného mixéra očakávate. Pre bežné mixovanie mäkkých potravín (varená zelenina, zemiaky) bohate postačí mixér s príkonom cca 150 W. O niečo výkonnejšie kúsky s príkonom cca 700 W si hravo poradia s čerstvou zeleninou a ovocím. Na sekanie orechov a tvrdších potravín sa hodia mixéry, ktoré budú mať výkon 1 000 W a vyšší.
Hlučnosť
Určite sa zhodneme na tom, že mixéry spravidla nepracujú tak, aby ste o nich vôbec nevedeli. Je to skôr naopak, ich prevádzku si proste nejde nevšimnúť, pretože sú vo väčšine prípadov pomerne hlučné – a skrátka to k ním patrí. Hlučnosť mixérov sa vo väčšine prípadov pohybuje v rozmedzí od 80 do 90 decibelov – na hlučnosti sa z veľkej časti podieľa samotná rotácia motora, ale aj vibrácie, ktoré vznikajú v prípade, ak mixujete tvrdšie potraviny. Na trhu sa objavujú aj také kúsky, ktoré si hrdo nesú označenie „silent“ a ktorých výrobci deklarujú hluk s maximálnou silou 72 decibelov.
Počet otáčok
Počet otáčok je ďalší dôležitý parameter, ktorý vám udáva, koľkokrát sa nôž otočí za jednu minútu. Aj tu pre vás máme jednoduchú mierku: čím viac otáčok za minútu, tým rýchlejšie mixovanie (spracovanie) potravín – je nutné ešte dodať, že vyšší počet otáčok za minútu zaručuje aj kvalitnejšie mixovanie. Drvivá väčšina mixérov dostupných na súčasnom trhu ponúka 10 až 28 000 otáčok za jednu jedinú minútu. Všeobecne platí, že najnižšie otáčky slúžia pre miešanie surovín, tie najvyššie k drveniu tvrdších potravín alebo drveniu ľadu.
Funkcie
Pri mixéroch si môžete všímať aj funkcie, ktoré vám jednotlivé modely ponúkajú. Čo sa totiž funkcií týka, majú medzi sebou jednotlivé mixéry určité rozdiely a to, čo nájdete u jedného, nemusíte nutne nájsť u druhého a naopak. Medzi šikovné a praktické funkcie, s ktorými sa u mixérov môžete stretnúť, patria nasledujúce:
- Poistka proti prehriatiu - mixér sa vypne vo chvíli, keď sa začne prehrievať a nepustí sa až do okamžiku, kedy motor dostatočne nevychladne
- Drvenie ľadu - niektoré mixéry dokážu drviť ľad, aj keď k tomu nie sú primárne určené, s touto funkciou sa stretnete u drahších modelov s príkonom vyšším než 1 000 W
- Automatické vypnutie - táto funkcia vám umožňuje podľa ľubovôle nastaviť si dĺžku mixovania, po ktorej skončení sa mixér sám automaticky vypne
- Indukčný ohrev - nadštandardná funkcia, s ktorou sa stretnete predovšetkým u cenovo drahších mixérov, indukčný ohrev umožňuje ohrev potravín (polievky, omáčky) priamo v samotnom mixéri
Materiál
Čo sa materiálu týka, stretnete sa buď s plastovým, alebo kovovým prevedením. Vtedy platí, že kovové mixéry sú kvalitnejšie než tie plastové a ponúkajú taktiež dlhšiu životnosť. Sú ale oproti plastovým kolegom podstatne ťažšie, čo pre niekoho môže byť rozhodujúcim faktorom. Kovové mixéry sú logicky drahšie, takže záleží len na vás, pre aký materiál sa rozhodnete a či uprednostníte nižšiu cenu pred kvalitou a výdržou.
Rozmery/hmotnosť
Ak dôjde reč na rozmery, dosť záleží na konkrétnom type mixéra. Rozmery by ste mali sledovať zvlášť u stolného mixéra, kedy dosť záleží na jeho výške – v ideálnom prípade by výška stolného mixéra nemala presahovať 45-47 centimetrov, aby ste spotrebič mohli pohodlne skladovať v kuchynskej linke. U ďalších typov mixérov sa rozmery týkajú predovšetkým hmotnosti - ručné a tyčové mixéry môžu vážiť cca 300 až 800 gramov, stolné mixéry majú váhu okolo 3 až 8 kilogramov.
Prívodný kábel
Väčšina ľudí sa na dĺžku prívodného kábla spravidla vôbec nepodíva a následne sa doma diví, že im mixér nedosiahne k elektrike, alebo že je prívodný kábel naopak príliš dlhý, takže sa im pri používaní neprakticky motá pod ruky a pri práci prekáža. Preto sledujte aj tento údaj, aby ste neboli následne prekvapení, že je dĺžka kábla buď príliš dlhá, alebo naopak príliš krátka.