Odsávače pár akcia, výpredaj, lacné

Odsávače pár, dostupné v akcii so zľavou vo vybraných tuzemských e-shopoch, zakúpite už od 43,99 EUR (najlacnejším produktom je Concept OPP1050).
Zdroj:Heureka

Odsávače pár s najvyššou zľavou

Zoznam produktov z kategórie odsávače pár v akcii/výpredaji. Zoradené podľa výšky zľavy:

Sprievodca výberom

Odsávače pár - inak taktiež digestory - predstavujú šikovných pomocníkov, ktorých v kuchyni považujeme už tak nejak za samozrejmosť. Ak radi varíte a v kuchyni strávite prípravou najrôznejších dobrôt dosť času, tak určite nechcete, aby sa rozdielne zmesi vôni a pachov veselo šírili do ostatných miestností v domácnosti. V takomto prípade je potrebné mať po ruke praktický odsávač pár, ktorý sa postará o to, že vône vyparujúce sa z varenia zostanú len v kuchyni.

Vyberte správny typ odsávača pár

Na samotnom začiatku je potrebné sa rozhodnúť, aký typ digestora bude u vás doma tou najlepšou voľbou. Dobrou správou je, že ich existuje hneď niekoľko, takže je určite z čoho vyberať. Neskúseného laika ale môže pestrá ponuka zaskočiť, preto pokiaľ si s výberom vhodného typu neviete príliš poradiť, nezúfajte - spoločne si teraz jednotlivé typy odsávačov pár predstavíme a zmienime si ich prednosti.

Medzi základné typy odsávačov pár patria:
  • komínové digestory
  • výsuvné digestory
  • ostrovčekové digestory
  • podstavné digestory
  • vstavané odsávače pár
  • odsávače pár zabudované vo varnej doske

Komínové digestory

Pokiaľ si to v priestore vašej kuchyne môžete dovoliť, zaobstarajte si komínový odsávač pár. Rátajte ale s tým, že si pre seba tento prvok bude nárokovať pomerne dosť priestoru, pretože sa jedná o typ odsávača pár, ktorý nie je zasadený do skrinky ale napája sa na potrubie vyvedené mimo kuchyňu - buď do komína, alebo do vetracej šachty.

Výhody:
  • moderný design
  • vysoký výkon odsávania
Nevýhody:
  • náročné na priestor
  • určené pre odťah do komína nebo vetracej šachty

Výsuvné digestory

Naopak pre menšie kuchyne, kde je nutné rátať s každým centimetrom, môžeme ako vhodnú voľbu odporučiť výsuvné odsávače pár. Pokiaľ ich zrovna nepoužívate, jednoducho sa zasunú a pôsobia tak veľmi nenápadným dojmom. Do malých až stredne veľkých kuchýň sú plne postačujúce.

Výhody:
  • malé rozmery
  • pri nečinnosti sú nenápadné
Nevýhody:
  • menší výkon odsávania
  • vhodné predovšetkým do menších kuchýň

Ostrovčekové digestory

Obdobne ako komínové odsávače pár sú náročné na priestor aj ostrovčekové digestory, ktoré je možné považovať za dominantný prvok v interiéri. Ich čestné miesto je nad ostrovčekmi, čo sú pracovné plochy nachádzajúce sa uprostred kuchyne. Vo výsledku kombinácia oddelenej pracovnej plochy a ostrovčekového digestora pôsobí veľmi moderne, ale je nutné rátať s tým, že takáto varianta zaberá naozaj mnoho miesta.

Výhody:
  • vysoký výkon odsávania
  • moderný design
Nevýhody:
  • náročné na priestor
  • určené k umiestneniu nad kuchynské ostrovčeky

Podstavné digestory

Podstavné odsávače pár sú v českých domácnostiach najčastejšou voľbou. Inštalujú sa priamo pod horné skrinky kuchynskej linky, takže na prvý pohľad pôsobia nenápadne a často spoločne s kuchynskou linkou vytárajú príjemný harmonický celok - je možné ich ale inštalovať aj voľne priam nad sporák. Mávajú menšie rozmery, preto ich je možné odporučiť do menších a stiesnenejších kuchýň.

Výhody:
  • malé rozmery
  • dobrý pomer cena/výkon
Nevýhody:
  • určené skôr pre menšie kuchyne

Vstavané odsávače pár

Pokiaľ hľadáte niečo naozaj moderné, stavte na vstavané odsávače pár, ktoré v tomto prípade predstavujú veľmi vkusný prvok, s ktorým môžete príjemne ozdobiť vašu kuchyňu. Vstavané digestory dokonalo splynú s kuchynskou linkou, takže na prvý pohľad nemusia byť vôbec vidieť - a to nie je na škodu. Jedná sa o moderných pomocníkov, ktorých design je nadčasový.

Výhody:
  • dobrý výkon
  • moderný a nadčasový design
Nevýhody:
  • vyššia obstarávacia cena
  • určené do menších kuchýň

Odsávače pár zabudované vo varnej doske

Ako posledné zmienime odsávače pár, ktoré sú zabudované vo varnej doske. Aj v tomto prípade môže byť reč o modernom prevedení, ktoré na rozdiel od tých vyššie zmienených nenasáva vzduch smerom nahor, ale pachy a vône sú v tomto prípade tzv. strhávané smerom nadol, kde ich odsáva štrbina umiestnená priamo vo varnej doske. Opäť sa jedná o vkusné a nadčasové prevedenie.

Výhody:
  • nenápadný design
  • dobrý výkon
Nevýhody:
  • nutnosť napojiť na odťahové potrubie

Rozhodnite o vhodnom spôsobe odvetrávania

Pri výbere odsávača pár je dôležité nielen rozhodnutie o konkrétnom type, ale zároveň nejde brať na ľahkú váhu ani spôsob odvetrávania. V tomto prípade berte ohľad na stavebne konštrukčné možnosti. Rozhodovať sa môžete medzi dvomi spôsobmi odvetrávania:

  • odťah
  • recirkulácia
  • kombinácia

Každá varianta má niečo do seba a je vhodná pre niečo iné. Ak nepoznáte medzi týmito dvomi spôsobmi odvetrávania rozdiely, nevadí - spoločne si ich predstavíme v nasledujúcich riadkoch. Tak čítajte pozorne, nech si v tom urobíte jasno.

Odťah

Ako prvú možnosť zmienime odťah, ktorý je zároveň považovaný za tu účinnejšiu verziu. Odťah funguje tak, že kuchynské pary, pachy a vône odchádzajú skrz tukový filter a následne sú odvádzané odťahovým potrubím von. Jedná sa o najúčinnejší a zároveň aj cenovo najvýhodnejší spôsob odvetrávania, pretože vás v tomto prípade nečakajú žiadne ďalšie náklady - okrem nutnosti zakúpiť spätnú klapku. Tá sa vkladá na výstupné hrdlo odsávača pár a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti. Je nutné dodať, že pre maximálny výkon a najvyššiu efektivitu je potrebné, aby odvádzaný vzduch nemal v ceste žiadne prekážky, a keď už, tak čo najmenej - za prekážky môžeme označiť ostré ohyby alebo zle priechodné vonkajšie mriežky.

Recirkulácia

Druhým spôsobom odvetrávania je recirkulácia, pre ktorú by ste sa mali rozhodnúť v prípade, ak u vás nie je z nejakého dôvodu možné staviť na odťah. Recirkulácia funguje tak, že sa nasatý vzduch vedie skrz tukový a pachový filter a následne sa opäť vracia späť do miestnosti. Tu si dovolíme spomenúť, že tukový filter je súčasťou digestora, vy si ale musíte zaobstarať ešte uhlíkový filter a tým ten tukový doplniť - uhlíkový filter do seba absorbuje pachy a vône. Tento spôsob nie je logicky tak efektívny, ako to bolo v prípade odťahu, ale pokiaľ skrátka iná možnosť neexistuje, budete sa s recirkuláciou musieť uspokojiť.

Kombinované

Na trhu sa môžete stretnúť aj s takými modelmi, ktoré v sebe vyššie uvedené spôsoby odvetrávania kombinujú. V tomto prípade potom záleží na vás, pre aký spôsob odvetrávania sa rozhodnete - odťah výparov si môžete nastaviť podľa momentálnej potreby.

Dejte si pozor na výkon

Dôležitým parametrom pri výbere odsávača pár je výkon, ktorý určite odporúčame nepodceňovať. Výkon daného digestora vám jasne ukazuje, či vybraný model bude stačiť na odsávanie kuchynských výparov s ohľadom na veľkosť vašej kuchyne. Výkon sa u digestorov udáva v m3/hod, čo znamená, že sa jedná o objem vzduchu, ktorý dokáže odsávač pár odsať za jednu hodinu.

Ako si spočítať vhodný výkon digestora

Ak si si nie ste tak úplne istí, aký objem vaša kuchyňa má, môžete si to veľmi ľahko spočítať. Dodávame, že týmto výpočtom dôjdete k záveru, koľko vzduchu sa v kuchyni nachádza, pričom je potrebné, aby vami vybraný odsávač pár dokázal celkový objem vzduchu vymeniť aspoň 10x za hodinu.

Vzorec pre objem: dĺžka miestnosti x šírka miestnosti = objem v m3
Vzorec pre výkon: objem v m3 x 16 = výkon v m3/hod

S pomocou druhého vzorca si jednoducho spočítate, akým vysokým výkonom musí vami vybraný digestor disponovať, aby odpovedal celkovému objemu vzduchu v miestnosti. Potom už budete vedieť presné čísla, vďaka čomu sa vám citeľne zúži výber a konečné rozhodnutie tak bude zas o niečo jednoduchšie

Odporúčaný výkon podľa veľkosti kuchyne:
  • Malé kuchyne: výkon od 200 do 400 m3/hod
  • Stredné kuchyne: výkon od 400 do 600 m3/hod
  • Veľké kuchyne: výkon od 600 m3/hod výše

Postrážte si spotrebu energie

Asi ako u každého spotrebiča by ste si aj v prípade výberu odsávača vzduchu mali dať pozor na jeho spotrebu energie. Informácie nielen o spotrebe vám poskytnú energetické štítky, ktorými sú všetky modely označené. Čo sa týka digestorov, spravidla sa pohybujú v energetickej trieda A až G, pričom trieda A je najúspornejšia a trieda G najviac náročná na spotrebu. Výnimočne sa môžete stretnúť s energetickou triedou A+.

Sledujte následujúce parametre:
  • Energetická účinnosť: pomer výkonu a spotreby energie, laicky povedané koľko energie spotrebuje daný odsávač pár pre dosiahnutie určitého výkonu.
  • Účinnosť osvetlenia: vyjadrenie účinnosti osvetlenia v závislosti na celkovej spotrebe daného odsávača pár.
  • Účinnosť odsávania: určenie výkonu motora digestora v závislosti na spotrebe, kedy platí, že čím menej energie daný odsávač pár spotrebuje na odsatie určitého množstva vzduchu, tým je výkonnejší.
  • Ročná spotreba: údaj o celkovej spotrebe energie odsávača pár za predpokladu, že bude v prevádzke v priemere 1 hodinu denne.

Nezaobstarávajte si domov hlučný prístroj

Na záver ešte pár slov k ďalšiemu dôležitému bodu a tým je hlučnosť daného digestora. Aj na tento údaj si pri výbere dajte pozor, zvlášť v tom prípade, ak ste podľahli modernému trendu prepojenia kuchyne s obývačkou. Vtedy by vás príliš hlučný digestor mohol nepríjemne rušiť, čo nie je zrovna žiadúce, preto hlučnosť určite nepodceňujte a vyberajte s rozumom. Všeobecne platí, že hlučnosť rastie v závislosti na výkone daného odsávača pár, pričom recirkulačné digestory bývajú spravidla hlučnejšie. Odporúčame vyberať si digestory, ktorých hlučnosť pri plnom výkone nepresahuje 58 decibelov.

Odsávače pár najlacnejšie, zľava, akcia, výpredaj